Hund får hjælp efter jordskælv i Myanmar

Hjælp til Myanmars dyr: Livreddende indsats efter jordskælv

Nyheder

Efter et voldsomt jordskælv kæmper tusindvis af dyr for livet. Vi sikrer dem mad, pleje og en ny chance midt i kaosset.

Et ødelæggende jordskælv, der målte 7,7 på Richterskalaen, ramte Myanmar den 28. marts. Det forårsagede store ødelæggelser og tusindvis af døde og tilskadekomne.

Det er ikke kun landets menneskelige indbyggere, der har brug for hjælp efter så voldsom en naturkatastrofe, men også mange dyr. Vi samarbejder derfor med organisationen Let’s Save The Strays, International om at sætte ind med foder, medicin, vaccinationer og dyrlægebehandling til hunde og katte, der ellers ville have svært ved at overleve.

Hund får indsprøjtning efter jordskælv i Myanmar

”Efter en katastrofe som denne har både mennesker og dyr akut brug for hjælp. Ved at hjælpe dyrene, kan vi redder deres liv – men vi kan også give trøst og håb til de mange mennesker, som elsker dyrene, hvad enten der er tale kæledyr med ejere eller fritstrejfende dyr, som hele lokalsamfundet tager sig af,” siger Roatchana Songthong, der er direktør for World Animal Protection Thailand.

Hjælp katastroferamte dyr

Indsatsen for dyrene fortsætter

Selvom det er over en måned siden, at jordskælvet ramte, er indsatsen langt fra slut.

“Vi har indtil videre behandlet over 1.000 dyr for sår, brækkede lemmer, parvovirus, hundesyge, og infektioner. Lige nu fodrer vi op til 800 dyr om dagen med hjælp fra dedikerede frivillige. Der er fortsat stort behov for hjælp, og der er ingen tvivl om, at indsatsen redder liv,” siger Amy Shoff fra Let’s Save The Strays, International.

Hund bliver fodret i ruiner efter jordskælv

Vi har sammen med Let’s Save The Strays, International lavet en langsigtet plan for de kommende 1-3 måneder, som inkluderer:

  • genopbygning af dyrlægeklinikker, så det igen bliver muligt at tilbyde mere avancerede behandlinger
  • opskalering af vaccinationsprogrammerne for at forhindre nye udbrud af sygdomme
  • kastrering af fritstrejfende dyr, så bestanden ikke vokser ukontrollabelt

Over 60 års erfaring med at hjælpe dyr i katastrofer

I World Animal Protection er vi i over 60 år kommet nødstedte dyr til undsætning, når de er blevet fanget i naturkatastrofer som jordskælv, oversvømmelser, skovbrande og tyfoner. Vores indsatser har hjulpet katastroferamte dyr i over 80 lande, og omkring 8 mio. dyr har nydt godt af vores katastrofehjælp.

Vi rådgiver desuden regeringer, lokale myndigheder og NGO’er om udvikling af katastrofe-beredskaber, der indtænker dyr. Det beskytter ikke kun dyrene, men også de mennesker, der er afhængige af deres husdyr for at forsøge sig. Dermed kommer de ramte lokalsamfund hurtigere på fode efter katastrofen.

Du kan være med til at sikre, at vi kan sætte ind med hurtig og effektiv hjælp til dyrene, når naturkatastrofer rammer:

Støt nu

To bjørne bjørne slås for sjov

Få seneste nyt om dyrene

Følg med

Vores nyhedsmail holder dig opdateret om dyrebeskyttelse, vores indsatser og måder, du kan hjælpe dyrene på.

Tilmeld her
Vil du vide mere