Find en dyrevenlig ferieoplevelse

Vil du opleve elefanter, delfiner, hvaler eller bjørne på ferien, uden at det går ud over dyrenes velfærd? Vi guider dig til at finde en dyrevenlig oplevelse.

Elefanter

Three elephants are pictured in the wild at a Thailand sanctuary partnering with World Animal Protection.

Listen over elefantvenlige lejre og reservater er ikke udtømmende og opdateres løbende. 

Bemærk, at der ikke er tale om en decideret blåstempling fra vores side, da vi ikke genbesøger de fleste af stederne med jævne intervaller, og situationen kan ændre sig.

Elefantvenlige lejre og reservater

Nogle af nedenstående steder tilbyder en begrænset form for direkte kontakt mellem elefanter og besøgende, f.eks. håndfodring. Når de er med på listen, er det fordi de på mange andre områder giver deres elefanter de bedst mulige forhold. Vi opfordrer besøgende til at takke nej til direkte kontakt med elefanterne uden en barriere imellem, og til aktiviteter hvor dyrene ikke kan trække sig væk.

    Thailand

    Cambodja

    Laos

    Nepal

    *Tidligere traditionel elefantlejr, som vi har hjulpet med at omdanne til en elefantvenlig lejr

    Hvis du overvejer at besøge et sted, der ikke er med på listen, brug da vores 7 tips til at finde ud af, om der er tale om en elefantvenlig oplevelse >>

    Delfiner og andre hvaler

    Algoa Bay er et Whale Heritage Site

    Vi støtter Whale Heritage Sites, en global akkrediteringsordning udviklet af World Cetacean Alliance.

    Når man besøger et Whale Heritage Site – et hvalvenligt område – kan man med god samvittighed opleve delfiner og andre hvaler i deres naturlige leveområder på en autentisk og respektfuld måde.

    Bjørne

    Bam blev reddet som lille unge sammen med sin bror Bim

    Vi støtter bjørnereservatet Libearty, der ligger i Karpaterbjergene i Zarnesti, Rumænien.

    Libearty er Europas største bjørnereservat og verdens største reservat for brune bjørne.

    Her lever over 100 bjørne, hvoraf de fleste er reddet fra et usselt liv i fangenskab. Reservatet består af 69 hektar med skov, enge og vandhuller, hvor bjørnene kan udfolde deres naturlige adfærd.